Mi okozhat hallásromlást?

2012. 01. 12.
Szerző: Szimpatika
Halláscsökkenés fiatalabb korban is bekövetkezhet. Elég hozzá egy szövődményes nátha vagy gyakori zajártalom. Mire ügyeljünk, hogyan előzhetjük meg?

Érzékeny szerv

A hallás folyamata során a környezetből érkező hangok először a külső hallójáratba jutnak, majd megrezegtetik a dobhártyát. A dobhártya által közvetített rezgések hatására a hallócsontocskák, az őket összekötő ízületek jóvoltából rezegni kezdenek és a folyadékkal teli csigába továbbítják a rezgéseket – magyarázza dr. Augusztinovicz Mónika fül-orr-gégész, a Budai Fül-Orr-Gége központ orvosa. A végén a rezgések ingerületté alakulnak a csigában található Corti-féle szervben. Innen az idegi jeleket a hallóideg közvetíti az agy hallóközpontjába, ahol a hangok tudatos érzékletté lesznek. Ha ez a folyamat bármely ponton sérül, halláscsökkenés következhet be.

Náthától a középfülgyulladásig

A tartós orrfolyással, orrdugulással járó nátha következményeként jelentkezhet az erős fájdalommal járó középfülgyulladás. Különösen a gyermekek veszélyeztetettek, akiknél problémát okozhat a rendszeres és alapos orrfújás. A gyermekeknél életkorukra jellemző anatómiai okoknál fogva is gyakrabban jelentkezhet náthás szövődmény. A középfület az orr-garattal összekötő Eustach-kürt helyzete és átjárhatósága, ugyanis gyermekkorban kedvez az orrüregi fertőzések középfülbe terjedésének. A megelőzés – rendszeres orrfújás, tengeri sós orrspray használata, kisebbeknél orrszívás – mellett a már kialakult középfülgyulladás mielőbbi kezelése is nagyon fontos. A krónikussá váló középfülgyulladás akár tartós halláscsökkenéshez is vezethet.

Zajártalom

Az összefüggésre már előírás is született, az Európai Unió 85 decibelben maximalizálta a forgalomba hozandó összes, fülhallgatóval hallgatható zenelejátszó készülék hangerejének biztonsági küszöbértékét. Bizonyos munkakörökben azonban nem ritka az ennél is magasabb zajártalom – például motorbicikli: 85-90, ütvefúró: 110, egy puska elsülése: 120 decibel –, itt feltétlenül szükséges a munkakörhöz kapcsolódó védelmi előírások betartása.

Ártalmas tisztaság

A fül tisztítása a személyes higiénia alapvető eleme, nem mindegy azonban, hogy mindezt hogyan végezzük. Az első hiba, amit elkövethetünk, ha túl gyakran és látszólag túlzott alapossággal végezzük a műveletet. A fülzsír ugyanis védelmi funkciót tölt be, nagy szerepe van a kórokozók kiszűrésében. A látszólagos alaposság pedig azt jelenti, hogy a fültisztító pálcikát helytelenül alkalmazva a fülzsírt csak beljebb toljuk a fülben, ami aztán szép lassan, mintegy dugót formálva okoz halláscsökkenést. A fülzsír-dugó kíméletesen feloldható, ha a gyógyszertárban kapható paraffinolajat csöpögtetünk a fülbe. Ha ez a módszer sem hatásos, a fülzsír-dugó eltávolításához, kérjük fül-orr-gégész segítségét.

www.fulorrgegekozpont.hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!