Az inzulinrezisztencia cukorbetegséget is okozhat

2013. 09. 23.
Szerző: Szimpatika
Napjainkban egyre több nőt érint az a szomorú küzdelem, amit a teherbe esésért folytatnak – eredménytelenül. Szerencsére ma már tudjuk, hogy a háttérben akár inzulinrezisztencia is állhat, de azzal csak ritkán foglalkozunk, hogy milyen egyéb következményei lehetnek ennek a betegségnek.

Azon túl, hogy a családbővítést megnehezíti, az inzulinrezisztenciának még számos hatása lehet, amiket komolyan kell venni. Ezek megismerésében dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS- és inzulinrezisztencia-specialistája van segítségünkre.

Betegség is okozhatja

Az inzulinrezisztencia hátterében állhat betegség is, ám sajnos sok esetben nem erről van szó. Napjainkban, amikor a mozgásra nincs elég idő és sok a hizlaló gyorsétel, bizony az inzulinrezisztencia is könnyebben kialakulhat.

„Inzulinrezisztencia kialakulhat életmódbeli rossz beidegződések hatására és betegségek mellett is. Oka lehet a pl. a PCOS, ilyenkor mindkét problémára kezelést kap a beteg. Más fennálló betegségek mellet azonban sokszor a páciens maga is tehet arról, hogy a rezisztencia kialakul. A helytelen táplálkozás, az elhízás, a mozgásszegény életmód mind okozója lehet az inzulinrezisztenciának” – mondja dr. Koppány Viktória.

Nem csak a terhességre van befolyással

Sokan gondolják úgy, hogy az inzulinrezisztencia csak akkor jelent gondot, ha valaki teherbe akar esni – ez azonban nem igaz. Nagyon komoly következményekkel kell számolni, ha nem derül fény időben a gondra, és azt nem kezelik megfelelően.

„Nem csak az a gond, hogy ez az állapot megnehezíti a teherbe esést és esztétikai problémákat okoz. Amennyiben nem veszik komolyan és nem kezelik, akkor az inzulinrezisztenciából könnyen kialakulhat cukorbetegség is, amelyről pedig tudjuk, hogy nagyon komoly következményei lehetnek, a végtagvesztéstől akár a halálig. Az inzulinrezisztencia könnyen kimutatható, nem kell hozzá más, csak egy terheléses cukorvizsgálat. Érdemes ezt elvégeztetni, ha a gyermekvállalás régóta csak álom, de a pici sehogy sem akar megfoganni, hiszen ezzel nemcsak a család bővülése válhat elérhetővé, hanem a későbbi, súlyosabb problémák is elkerülhetőek” – tudjuk meg a szakembertől.


forrás: Budai Endokrinközpont

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!