10 tanács szemünk egészségéért

2013. 11. 16.
Szerző: Szimpatika
A szem romlása és a szemüvegviselés nem feltétlen velejárói az öregedésnek. Leo Angert dán szemtréner tapasztalatból tudja, hogy mi magunk sokat tehetünk a látásunkért. Az alábbiakban az ő tanácsait közöljük.

1. Gyakran pihentessük rövid időre a szemünket

Legalább 20 percenként pillantsunk fel a munkából: ha munka közben közelre nézünk (számítógépes vagy papírmunka, olvasás stb.), pillantsunk a távolba – mintha egy bumerángot követnénk a szemünkkel. Nézzünk olyan messzire, amilyen messzire csak lehet, és keressünk mindig valamilyen apró részletet (pl. egy levelet a fa tetején). A munka rövid szüneteltetése és a fókuszálás gyakori váltogatása (közel, aztán távol) ellazítja a szemünket.

2. Akupresszúrával frissítsük a fáradt szemeket

Ha a hosszú, számítógépes munka hatására látásunk elmosódik, szemünk megfájdul, folyamodjunk az akupresszúra ősi módszeréhez, hogy ismét felfrissítsük. Az akupresszúra hatásos módja: behajlított mutatóujjunkkal simítsunk végig a szemöldökünkön, az orr felőli végétől a külső vége felé haladva. Ezt ismételjük többször, erős nyomást gyakorolva a szemöldökre.

3. Mindig gondoskodjunk megfelelő világításról

A legjobb térvilágítás az indirekt mennyezeti világítás, amely egyenletesen szétosztja a helyiségben a fényt. Ideális a halogénlámpák fénye, amelyet a plafonra irányítunk, ezzel semlegesítve a fényforrás enyhe vibrálását.

4. C-vitaminnal megelőzhető a szürke hályog

A szürke hályog (a szemlencse zavarossá válása) nem sorscsapás, de érdemes elkerülni: a klinikai tanulmányok azt igazolják, hogy napi 500 mg C-vitaminnal a betegség, és így a műtét is megelőzhető.

5. Dióolaj szemszárazság ellen

A képernyő előtti munkának (kevesebbet pislogunk), a dohányzásnak, a kávéivásnak, a kontaktlencse viselésének, a légkondicionáló használatának és egyes gyógyszerek fogyasztásának gyakori következménye a szemszárazság. Ennek jól bevált, természetes ellenszere a dióolaj. Magas omega-3 és omega-6 zsírsavtartalmának köszönhetően természetes olajfilmréteget alkot a könnyfilmen, ezért naponta legalább egy evőkanállal fogyasszunk belőle.

6. Lutein a sárgafolt egészsége érdekében

A lutein a karotinoidok csoportjába tartozó vegyület, és szemünk számára nélkülözhetetlen. Természetes szempigmentként erősíti a sárgafoltot (az éleslátás helye a retinán). Étrend-kiegészítők formájában kapható. Ahol elérhető spray formájában is, ott inkább azt ajánljuk, mert hatékonyabb, mint a tabletta; étkezés előtt 15-30 perccel a szájüregbe kell fújni.

7. A rövidlátók minél ritkábban használjanak szemüveget

A rövidlátók olvasáshoz és közeli tárgyak szemléléséhez lehetőleg csak akkor használjanak szemüveget, ha feltétlenül szükséges. A legújabb kutatási eredmények szerint ugyanis azoknak a rövidlátóknak a látása, akik közelre és olvasáshoz is állandóan szemüveget viselnek, tovább romolhat.

8. Kicsivel gyengébb szemüveget viseljünk

Ha a szemorvos is egyetért vele, próbáljunk meg kicsivel gyengébb szemüveget viselni. Az alulkorrekció kb. 10%-os legyen, ez a szemeknek kellő edzést biztosít. Az ilyen szemüveggel az autóvezetés is engedélyezett.

9. Ha a két szem között különbség van, tréningezzük a gyengébbet

Ha valakinél eltérés van a két szem között, fontos, hogy a gyengébb szemet látástréning-gyakorlatokkal erősítse. Ellenkező esetben fejfájás léphet fel, főképp olvasáskor. Segíthet pl. a „harsonázásnak” nevezett gyakorlat: az erősebb szemet takarjuk le, majd nézzünk a karóránk számlapjára. Állapítsuk meg, milyen távolságból látjuk a számokat kristálytisztán. Ekkor közelítsük az órát kb. 10 cm-rel ettől a ponttól, majd lassan távolítsuk a kiinduló helyzetbe (éles látás), majd távolítsuk 10 cm-rel úgy, hogy lassan homályosodjék el a kép. Lélegezzünk ki, miközben távolítjuk az órát. Lélegezzünk be, miközben visszafelé hozzuk az órát a kiinduló pozícióba.

10. Gyakran olvassunk apró betűs szöveget

Hogy szemünk egészségét sokáig megőrizzük, ajánlatos naponta többször apró betűs szöveget olvasni, akár különböző fényviszonyok mellett is.

 

forrás: https://tgy-magazin.hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!