A magnézium és a hízás kapcsolata

Szerző: Szimpatika
Napjainkban egyre többször lehet hallani arról, hogy bizonyos vitaminok, ásványi anyagok hiánya betegségek kialakulásához vezet, de meg kell jegyezni, hogy ugyanígy van ez az elhízással is. Ha olyan ásványi anyagokból, mint például a magnézium komoly hiány lép fel a szervezetben, az megkönnyíti a túlsúly kialakulását.

A magnézium segíti az emésztést, a felszívódást és a zsírok, szénhidrátok felhasználását, mivel a magnézium a B-vitaminokhoz hasonlóan aktiválja a test azon enzimjeit, melyek szabályozzák ezeket a funkciókat. Kb. kétszáz ilyen enzimrendszert ismerünk, ami csak magnézium jelenlétében működik hatékonyan. E tápanyagok hiánya így az elfogyasztott étel nem megfelelő megemésztését és felhasználását okozza, mely hosszú távon hipoglikémiához (alacsony vércukorszint), szorongáshoz és stresszhez, illetve elhízáshoz vezethet.

A magnézium nagyon fontos szerepet játszik a normál testsúly fenntartásában.

Amikor a test nem jut elég tápanyaghoz, folyamatosan fogyasztásra ösztönöz, ezért alakul ki az állandó sóvárgás és a gyakori csipegetés. Ekkor sajnos sokszor csak üres kalóriákat viszünk be a szervezetbe az egészségtelen harapnivalók fogyasztásával, mint a chips vagy a tejcsokoládé, melyekből szervezetünk továbbra sem kapja meg a szükséges tápanyagokat, újra sóvárogni kezd, és be is zárult az ördögi kör. Ha viszont a megfelelő tápanyagokat kapja meg a szervezet, véget ér a folytonos sóvárgás.

A magnézium nagyban szükséges ahhoz a kémiai folyamathoz is, melynek során az inzulin „bevezeti” a glükózt a sejtbe, ahol a glükózból energiát nyer a test. Ha nincs elegendő magnézium a szervezetben, mind az inzulinszint, mint a glükózszint növekszik. A fölös glükózt a test elraktározza, mely egyenes út a zsírpárnák kialakulásához, az inzulinnövekedés pedig inzulinrezisztenciához, majd több lépcsőben a diabétesz kialakulásához vezethet.

Az elhízásnak több oka van, mint pusztán a „rossz gének”

Általánosan elterjedt vélemény, hogy az elhízás fő okozója a rossz genetikai állomány, mely a családban öröklődik, és ami ellen nem, vagy csak alig lehet tenni valamit. Ez sajnos általában ahhoz vezet, hogy visszatérünk rossz szokásainkhoz, és csak a géneket okoljuk túlsúlyunk miatt. Kutatások már kimutatták, hogy a B-vitamin alapvetően fontos a karcsúság fenntartásához, a B-vitamin anyagcseréjéhez viszont szintén elengedhetetlen a magnézium, így újra visszajutottunk a magnéziumhiány okozta túlsúly kialakulásához.

Az alhasi zsír problémája

Nem hiába szokás „gyilkos” alhasi zsírként emlegetni ezt a problémát. A has falán kialakuló zsírréteg mindig az inzulintermelés növekedésével áll kapcsolatban, így világosan utal olyan komoly betegségek kialakulásának megnövekedett veszélyére, mint a cukorbetegség, illetve a szív- és érrendszeri megbetegedések. Ahogy már említettük, az inzulinszint emelkedése a magnéziumhiánnyal áll összefüggésben, ezért ha az „úszógumik” hirtelen kialakulására vagy növekedésére leszünk figyelmesek, vegyük figyelmeztető jelként, és szedjünk magnéziumot és B-vitamint, hogy megelőzzük nemcsak az elhízást, de a cukorbetegség és a szívbetegségek kialakulását is!

A metabolikus szindróma

A metabolikus szindróma egy olyan tünetegyüttesre utal, melynek valószínűleg szintén kóros tápanyaghiány, többek között kóros magnéziumhiány az oka. A tünetek hosszú sorában szerepel a magas koleszterinszint, a magas vérnyomás, az elhízás, a megemelkedett triglicerid- és húgysavszint is. Utóbbi akkor lép fel, ha az elfogyasztott fehérjét nem teljesen emészti meg a szervezet a B-vitamin-hiány és az emésztőenzimek hiánya miatt. A B-vitamin és a magnézium kapcsolatáról már volt szó, de azt is tudjuk, hogy a magnéziumhiány a hasnyálmirigy által termelt emésztőenzimek hiányát is maga után vonja.

A normál magnéziumszint további előnyei

Azt már megtudtuk, hogy ha normalizáljuk magnéziumszintünket, akkor sokat tettünk az elhízás és az olyan kóros betegségek, mint a diabétesz, a metabolikus szindróma és a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséért. Viszont arra is számíthatunk, hogy a magnéziumszint normalizálásával javulnak olyan tüneteink, mint a magas vérnyomás, a vese- és májkárosodás, a visszatérő bakteriális és gombás fertőzések, a premenstruális szindróma, a kalciumhiány, a fogszuvasodás, a halláskárosulás, a görcsök, az izomgyengeség és a keringési rendszer betegségei.


Forrás: https://drtihanyi.com/

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!