Ez okozhatja a nők meddőségét

2015. 03. 15.
Szerző: Szimpatika
A hölgyek 6-10 százalékát érintő endometriózis áll leggyakrabban a meddőség hátterében. A betegség erős fájdalmakkal jár, ezért gyakran van szükség műtéti beavatkozásra.
Az endometrium méhnyálkahártyát jelent, az endometriózis pedig arra utal, hogy a betegségben szenvedők szervezetében a méhnyálkahártya foltokban a méhen kívül is megtalálható, általában a méh külső falán, a petefészkeken, a méhtartó szalagokon vagy a húgyhólyagon, és akár összenövéseket is okozhat – magyarázza Póka Róbert egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának igazgatója az intézmény honlapján.

Fotó: egeszsegtukor.hu
A betegség komoly panaszokkal jár az erős menstruációs görcsöktől az alhasi, kismedencei fájdalomig, és gyakran meddőséghez is vezet.

„Endometriózis csaknem minden tizedik nőnél alakul ki, és az esetek 35-50 százalékban tehető felelőssé a meddőségért. Az érintett betegeknél gyakrabban fordul elő a petefészekrák, az emlőrák és más daganatok, valamint autoimmun betegségek, illetve bőrgyógyászati rendellenességek is. A kórképet legtöbbször hormonális, immunrendszeri, genetikai és káros környezeti tényezők okozzák. Mivel az endometriózis ösztrogén-függő folyamat, a havi vérzések kezdetét megelőző és annak megszűnését követő életkorban nem jelentkezik” – tájékoztat a professzor.

A terápiában gyakran van szükség műtéti eljárásra, melynek célja a méhen kívül elhelyezkedő méhnyálkahártya szigetek eltávolítása.

„Az is előfordul, hogy az endometriózis egy petefészekcisztában helyezkedik el, ilyenkor az operáció során a belső nemi szervek megőrzésével vesszük ki a cisztát, és meddőségi panaszok esetén a teherbeesés számára lehető legjobb anatómiai környezetet hozzuk létre” – hangsúlyozza a szakember.

Ugyan a betegséget napjainkban már hamarabb felismerik, diagnózisa akár hosszú éveket is igénybe vehet, mert például a hormonális fogamzásgátlók szedése sokszor elfedi a tüneteket.

Forrás: Weborvos

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!