Ne bízd a véletlenre - tévhitek a meddőségről

2015. 05. 22.
Szerző: Szimpatika
Nem érdemes a véletlenre bízni a gyermektervezést. Tekintve a mai kor tapasztalatait, időben át kell gondolnod, hogy ezen a téren mit szeretnél. A legfontosabb, hogy figyeld a tested jelzéseit, és élj minél egészségesebben!
Az alábbiakban felsorolunk 14 tévhitet:

1. Ráérünk a gyerektervezéssel majd harmincvalahány évesen, esetleg 40 éves kor előtt

Tegyük fel, hogy a pár mind a két tagja teljesen egészséges: ebben az esetben a spontán teherbeesés esélye (egy év rendszeres házaséletet feltételezve) 70-80% fölött van akkor, ha a nő húszas éveiben jár. Ezután a mutatók lassan romlani kezdenek, majd a drasztikus hanyatlás is bekövetkezik, méghozzá 35 év fölött. Ezt tekintjük választóvonalnak. 40 évesen annak esélye, hogy egy évnyi próbálkozás után az asszony terhes marad: 50% alatt van, hiszen a petesejtek minősége romlani kezd. Viszont minden ötödik-hatodik párnál előfordulnak termékenységi problémák. Fontos már huszonévesen megérteni ezeket a kockázatokat és tudatosan tenni ellenük. Ha jelei vannak ezeknek a nehézségeknek (például a nő inzulinrezisztens vagy hormonális eltérései vannak), akkor ezeket a nehézségeket számításba kell venni és időben megkezdeni a próbálkozásokat!



2. A meddőség a nők problémája

Ezt gondolták pár évtizede, de szerencsére a 21.században vagyunk. Itt a „harmadolós” szabály igaz: az érintett párok harmadánál a férfinél, másik harmadánál a nőnél, maradéknál mind a két félnél vannak problémák.

3. A teherbeesés gyorsan megy, a fiatal, egészséges pároknál biztosan

A gyerekért meg kell dolgozni. A közhiedelemmel ellentétben, csak ritkán fordul elő az, hogy „valakire ránéznek, és már terhes is lesz”. A valóságban még fiatal és egészséges pároknál is mindössze 20% annak az esélye, hogy egy adott ciklusban összejön a baba, tehát átlagosan 4-6 hónapig is próbálkozni kell.

4. Ráér akkor megtuni, hogy mik a teherbeesési esélyek, amikor már látszik, hogy baj van

Sok pár csak akkor fordul specialistához, amikor már 1-2 éve próbálkoznak hiába, és többnyire jócskán benne járnak a harmincas éveikben. Pedig, ha valaki halogató taktikát űz (mert nincs biztos partnere, anyagi háttere, esetleg karrier vagy külföldi munkavállalás miatt stb.), akkor is megtudhatja, hogyan áll, hiszen a hormonháztartás és az anyagcsere feltérképezés során információval tudunk szolgálni az esélyeket illetően. (Ilyen például az FSH és AMH szintek ellenőrzése.)

5. Én alig ismerek gyermektelen párt, szerintem ez ritkaság

Tény, hogy egyre nő a meddőség által érintettek száma. Viszont az, hogy sokaknak van gyermeke a környezetedben, nem azt jelenti, hogy nem találkozol ilyenekkel – maximum nem tudsz róla, mert általában nem beszélnek erről, sem arról, hogy milyen út vezetett odáig, hogy ők is olyanok, mint egy „normál” család…

6. Akkor kell specialistához fordulni, ha 1-2 éve nem jön a trónörökös

Régebben 2 évben húzták meg a határt. Ismerve a romló tendenciákat, ma már szigorúbb a megítélés: 35 év alatt egy év után, afölött már 6 hónap után javasolt szakemberhez fordulni. 7. 40+ ÉVESEN IS LEHET ESÉLYT ADNI A TERMÉSZETNEK. Lehet, csak nem érdemes. Ennyi idősen már javasolt rögtön a legelején orvoshoz fordulni, felmérni az esélyeket és az esetleges kockázatokat, annak érdekében, hogy egy hónap se vesszen kárba. Ilyenkor már beindul a versenyfutás az idővel.

8. Alapvetően az életkor számít, no meg a doki megoldja

Nem helyes egy-két dologra koncentrálni a babaprojekt sikerét illetően. Valóban óriási szerepe van az életkornak és az alkalmazott meddőségi eljárások hatékonyságának, de ugyanennyit számít az életmód is. Nők esetében a petesejt-minőséget és a beágyazódás sikerességét jelentősen rontja a dohányzás, a krónikus stressz, a rendszeres alkohol-fogyasztás, a nem egészséges étkezés és a sportolás hiánya. Férfiak esetében a spermiumok minőségét, mennyiségét lerontja a tesztoszteron szedése (izomépítő jellegű sportok esetén), a kábítószer használata, a dohányzás és a rendszeres alkohol élvezete, valamint a rossz minőségű étkezés.

9. A meddőségi eljárással majd mindent megoldanak

Itt is igaz, hogy az asszisztált reprodukciós eljárásokat a legoptimálisabb időben kell végezni, hiszen azok sikere egyáltalán nem garantált. Az életmódból eredő káros faktorokon túl, olyan hormonális és anyagcsere problémákat kell előtte kiszűrni és kezelni, mint: nőknél súlyproblémák (nem csak elhízás, hanem soványság is!), rendszertelen ciklus, PCOS, inzulinrezisztencia, endometriózis, pajzsmirigy-eltérések stb. férfiaknál súlyproblémák, inzulinrezisztencia, endokrin eltérések, fertőzésekből és/vagy herevisszérből adódó eltérések stb. bizz_az_egiekben

10. A késlekedő gyermekáldás a mai kor átka

Nem teljesen így igaz. Tény, hogy ez mindinkább civilizációs eredetű gond világszerte, de azért érdemes odafigyelni a genetikára, és megkérdezni édesanyádat, hogy neki voltak-e problémái a teherbeeséssel, a várandósság alatt, és mikor köszöntött be nála a menopausa. Ha neki is voltak nehézségei, esetleg korán klimaxolt (már negyvenes évei elején), az sajnos a te esélyeidet is ronthatja.

11. Folyamatosan járok szűrésre, a fertőzések kikezelhetők

A szexuális úton terjedő kórokozók (STD) paneljének szűrése nem rutin gyakorlat. Ezekre a kórokozókra sokszor már a meddőségi diagnosztika során derül fény, és addigra már nem kicsi eséllyel végezhettek károkat a petevezetőkben, azok részleges vagy teljes elzáródását okozva. Ha visszatérő fertőzésre gyanakszol, haladéktalanul járj utána és kérd a teszteket! A ping-pong effektus megelőzése végett a párod vizsgálata és esetleges párhuzamos kikezelése is szükséges lehet.

12. Ha nem esek teherbe, 40 éves korig, utána megyek lombikozni

Sokan így gondolkoznak, de sajnos a kiábrándító valóság az, hogy a lemerülő petefészken a technológia sem tud segíteni. 40+ évesen már kevéssé reagálnak a petefészkek a stimulációs kezelésekre, így a jó embrió „összehozásának” esélye is lényegesen alacsonyabb. Donor petesejttel érhetők el jó eredmények, de ez már nyilvánvalóan kompromisszumos megoldás. Azaz nem érdemes a halogató taktikát választani.

13. Mindegy, hogy egy férfi mikor válik apává

A természet igazságtalanul osztotta a lapokat, ez tény, hisz egy férfinak 50-60, de akár 70 évesen is lehet jó és használható spermája, ami elegendő a termékenyítéshez. Azonban a kutatások kimutatták, hogy az idősebb apák gyermekeinek körében gyakoribbak az olyan mentális zavarok, mint az autizmus vagy a skizofrénia. Vagyis a kor a spermiumok minőségére is kihatással van. egyedul_vagyok

14. Ha a férfi meddő, azon nem lehet segíteni, csak lombikkal

A férfi oldali meddőségnek vannak fokozatai. Enyhébb esetekben nagyon banális okokra vezethetőek vissza az eltérések, mint például a herevisszér vagy elhízás, forró vízben ücsörgés, rendszeres sörivás, mértéktelen evészet, esetleg egy-egy spangli elszívása… ilyenkor bizony visszafordítható a dolog és a spontán megtermékenyítés esélye jelentősen nőhet.

Néhány jó tanács

Ha túlsúlyos vagy, igyekezz a plusz kilókat leadni, ha túl vékony vagy, megerősödni, sikertelenség esetén segítséget kérni. Menj el rendszeresen szűrésekre, a fertőzéseket, ha vannak, semmiképp ne hanyagold el. Ha észreveszel bármilyen anyagcsere-eltérést, időben járj utána, és kezeltesd! Hogy ha pedig tervezetten csak harmincas éveid közepén vagy második felében szeretnél babaprojektbe belevágni (vagy csak erre látsz esélyt), akkor még időben konzultálj az orvosoddal arról, hogy valóban minden rendben van-e, és a családi anamnézist se felejtsd el áttekinteni.

Forrás: Mens Mentis

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!