Klíma: veszélyes lehet, ha nem tartja karban

2015. 05. 29.
Szerző: Szimpatika
Lassan beköszönt a kánikula, aki csak teheti, bekapcsolja a klímát az autójában, nyúl a távirányító után otthonában. Ha azonban nem figyelünk eléggé, könnyen az orvosnál találhatjuk magunkat, és eljöhet a böjtje a hűsölésnek.
Kitűnő hely a baktériumoknak

A klímaberendezésekben, a szűrőkön és a légcsatornában felhalmozódott porban ugyanis különféle mikroorganizmusok telepedhetnek meg, melyek a használat során bekerülnek a belső térbe, és akár asztmás vagy allergiás megbetegedéseket is okozhatnak. A nem megfelelően karbantartott, vízbeporlasztással működő rendszerek Legionella baktériumokat juttathatnak a levegőbe, ami súlyos betegségek kialakulását idézheti elő – tájékoztatta lapunkat az ÁNTSZ Országos Tiszti Főorvosi Hivatal Országos Közegészségügyi Intézete.

Tisztítani kell, nincs mese

A nem megfelelően karbantartott légkondicionáló berendezések nemcsak az egészségre, hanem a pénztárcára is veszélyesek. Az elhanyagolt készülékekben ugyanis lerakódik a szennyeződés, eldugulhatnak, lassabban adják le, illetve veszik fel a hőt, rosszabb hatásfokkal működnek, több áramot fogyasztanak és romlik az élettartamuk. Normális használat esetén ezért érdemes évente legalább egyszer, a nyári hőség előtt kitisztítani a klímát. Extrém helyen és igénybevételkor, vagyis ahol nagyobb a porterhelés, gyakrabban, minimum kétszer kell ezt megtenni – mondta el Baranyai Ferenc, a berendezések telepítésével is foglalkozó Bavar Kft. ügyvezetője. Ha a légkondicionálót télen fűtésre is használják, akkor ősz végén, a téli szezon előtt is ki kell tisztítani – tette hozzá.

Fotó: hirado.hu/MTI/Németh György

A szakértő szerint otthon, optimális használat esetén saját kezűleg is el lehet végezni az alaptakarítást. A beltéri egység kivett levegőszűrőit a zuhany alá téve meg lehet szabadítani a szennyeződésektől, az alatta lévő lamellás felületet pedig klímatisztító folyadékkal lehet fertőtleníteni. A negyed órás munkát persze csak áramtalanítás után szabad elvégezni. Ha a klíma már rossz szagot fúj, szakembert kell hívni – hangoztatta Baranyai Ferenc. A munkadíj átlagosan 5-10 ezer forint, egy klímatisztító spray 1-3 ezer forintba kerül.

Az autók sem maradhatnak ki

Az egészség megóvásához az otthoni klímákhoz hasonlóan az autók rendszereinek tisztítását, fertőtlenítését is évente egyszer el kell végezni, 10-15 ezer kilométerenként pedig ajánlott kicserélni a pollenszűrőt. A megfelelő működéshez a nyári használat előtt ellenőrizni kell a hűtőgáz mennyiségét is.

A takarításra többféle mód áll rendelkezésre, lehet használni klímatisztító habot vagy spray-t, ózonos, ultrahangos vagy direkt fertőtlenítés is alkalmazható, ezek egy része elvégezhető saját kezűleg, a többit szakemberre kell bízni, de valamennyiért fizetni kell. A legolcsóbb a spray-s, ez 1000-2000 ezer forintba, a habos megoldás pedig körülbelül 3000 forintba kerül. Egy szakember 4000-5000 forintot kér a tisztításért, 15 perc alatt elvégzi a munkát, de elhanyagolt autók esetében, amikor már büdöset fúj a klíma, 30 percbe is beletelhet a takarítás – mutatott rá Czirják Antal, a klímatisztítást végző Ozon Clean Kft. ügyvezetője. Idényen kívül is érdemes 1-2 hetente bekapcsolni néhány percre a berendezést – tanácsolta.

Sietni kell

Nincs már túl sok idő kitakarítani a klímákat, a következő napokban ugyanis folyamatosan emelkedik a hőmérséklet, június 1-jére pedig a naptárral összhangban megérkezik a nyár, helyenként 30 Celsius-fokos meleggel – mondta Tóth Tamás meteorológus. Beindul tehát a klímaszezon, nem ajánlott elhanyagolt berendezéssel nekivágni.

Forrás: Hirado.hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!