Pattanások nyáron? Itt a megoldás!

2015. 07. 04.
Szerző: Szimpatika
A verejtékmirigyek hőség hatására bekövetkező gyulladása okozza a bőr pattanásosodását, amit szaknyelven miliariának neveznek. Az ilyen pattanások akkor keletkeznek, ha a verejtékmirigyek kivezető csövei elzáródnak.
A pattanások kialakulásának kedvez a magas hőmérséklet és a nagy páratartalom. Meleg hatására kialakuló pattanások gyerekeknél, kisgyermekeknél és kisbabáknál Pattanások gyakran alakulnak ki kisgyermekeken, csecsemőkön. Ennek oka a túl meleg, vastag ruházat viselése. Sok szülő nem csak hideg időben bugyolálja be gyermekét. A kisgyerekek nehezen viselik, ha melegük van. Nyűgösek, és sírnak, így adják tudtunkra, hogy valami nincs rendben, ez azonban nem specifikus jel, és emiatt a szülők gyakran nem jönnek rá, hogy a kicsinek melege van. A csecsemők és kisgyerekek hőszabályozása még nem olyan fejlett, mint a felnőtteké, a meleg és hőség hatására verejtékmirigyeik eltömődhetnek, és alig tudnak szellőzni. Ráadásul a nedves és meleg közeg a baktériumok szaporodásának is kedvez. Mindennek következtében kialakulnak a pattanások.



Meleg hatására kialakuló pattanások felnőtteknél


A hőség miatt felnőtteknél is kialakulhatnak pattanások. Mindkét nemnél azonos gyakorisággal. A trópusi klíma is okozhatja, például egy nyaralás alkalmával, de nem muszáj ilyen messzire menni ahhoz, hogy megjelenjenek a nem kívánt bőrproblémák. Elég hozzá egy szűk ruha viselése, ami megakadályozza, hogy az izzadság szabadon elpárologjon a bőrfelületről, a hő megreked a test közvetlen közelében, és ez váltja ki a pattanások megjelenését.

Hogy néznek ki ezek a pattanások?

A hőség hatására kialakuló pattanásoknak két típusuk van. Kinézetük a verejtékmirigy elzáródásának helye alapján eltérő. A tipikus kristályos miliaria víztiszta folyadékkal feszesen kitöltött hólyag. A hólyagok ritkán nagyobbak egy gombostű fejénél, és rendszerint egymás közelében csoportosulnak. Ezek a pattanáscsoportok többnyire egy nagyobb bőrfelületet foglalnak el. Főleg a törzsön, a hónaljban, a vállakon, a háton és a dekoltázson jelentkeznek. Ezekre a pattanásokra nem jellemző a gyulladás, a hólyagok nem vörösödnek ki. Dörzsölés, vakarás hatására a hólyag kipukkad, a verejtékmirigy kivezető csöve újra kapcsolatba kerül a bőrfelülettel, és víztiszta folyadék távozik, ami hasonló egy izzadságcsepphez. A hő hatására képződő pattanásoknak a gyulladásos formája a miliaria rubra, ami vörös színe és a vakarás miatt feltűnő. Ahol kialakulnak, ott a bőr megduzzad, viszket vagy fáj. A pattanások ezen típusa nyomás vagy vakarás hatására sem pukkan ki, és nem távolítható el.

Okai és kialakulása

A napallergiával ellentétben ezek a pattanások nem UV-sugárzás hatására keletkeznek, hanem a verejtékmirigyek eltömődése következtében alakulnak ki. Télen gyakorlatilag nem is fordulnak elő. A kristályos forma spontán alakul ki túlhevülés hatására. Normál esetben néhány óra alatt elmúlnak, és nem viszketnek. A verejtékmirigyek pedig felszabadulnak. A kipirosodott pattanások ezzel ellentétben csak több napi trópusi klímán való tartózkodást követően vagy rendszeresen szűk és nem szellőző ruhák viselése miatt alakulnak ki, a verejtékmirigy ebben az esetben súlyosan eltömődik és a bőr mélyebb rétegeit is érinti. A mirigy által termelt verejték nem tud kilépni a testfelszínre, ehelyett a bőrfelszín alatt terjed tovább. Ez az eltömődés vagy közvetlenül okoz gyulladást, vagy a verejtékmirigy kivezető csövét a fokozott nyomás miatt szétszakítja, és végül ez vezet gyulladás kialakulásához. A mirigy ilyen módon történő elzáródása többnyire a trópusi, meleg és nedves klímán alakulhat ki. A verejtékben lévő só és a baktériumok hatására, melyek a bőr és a ruha közt könnyedén elszaporodnak, a verejtékmirigyek begyulladnak.

Mit lehet tenni az ilyen pattanások ellen?

A kezelés többféle módon történhet a pattanások típusától függően. A kristályos változat semmilyen gyógyszeres kezelést nem igényel, gyerekeknél és csecsemőknél sem. Fontos ellenben a túlhevülést okozó tényező megszüntetése, és megfontolandó a ruházat típusa és mennyisége is. A jól szellőző, könnyű viselet a legjobb módja a megelőzésnek. Ritka esetben a kristályos pattanások nem múlnak el maguktól, ilyenkor cinktartalmú rázókeverékkel kezelhetőek. Többnyire a begyulladt, vörös változat sem igényel gyógyszeres kezelést, ám a kellemetlen tünetek enyhíthetők hintőporral vagy a már említett cinkes rázókeverékkel, mivel ezek szárítják a bőrt. Ha a baktériumok nagymértékben elszaporodnak és a viszketés is erős, helyileg antibiotikumos kezelés alkalmazható. Az antibiotikumot ebben az esetben kenőcs formájában lehet felvinni a bőrre.

Forrás: Webbeteg

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!