A helyes vízfogyasztásról: mit és hogyan?

2015. 07. 07.
Szerző: Szimpatika
Tudjuk, hogy a folyadék lételemünk, és azt is, hogy szervezetünk 60 százaléka víz, a vízben oldott elektrolitok pedig sok élettani folyamatban nagyon fontos szerepet játszanak. De vajon tisztában vagyunk azzal, hogy mennyit és mit igyunk?
Általánosan elterjedt, hogy legalább napi két liter folyadékot kell meginnunk. Persze ez nem ennyire egyszerű: függ az időjárástól, a testsúlytól, az esetleges betegségektől.

A víz nemcsak szomjoltó, de fontos ásványianyag-beviteli forrás szervezetünknek. A csapvíz és az ásványvíz közötti különbség az ásványi összetétel szempontjából nem egyértelmű, hiszen a csapvízben is találhatunk nagyobb koncentrációban szervezetünknek fontos anyagokat. A hazai csapvizek ásványianyag-tartalma 300-500 mg/l közötti.

Ha kisebb mennyiségű folyadékpótlásról van szó, akkor lehet rendesen tiszta vizet inni, ha valakinek nagyobb mennyiségű folyadékvesztesége van - sportolóknál és gyerekeknél ez jól ismert -, akkor nem elég csak a vizet, az elveszített sót is (tehát káliumot, nátriumot) pótolni kell, gyógyszertárban elérhetőek rehidráló porok, amelyeket a vízben feloldva kell bejuttatni szervezetünkbe - magyarázta a műsorban Dohán Orsolya belgyógyász, endrokrinológus.

Örök kérdés, hogy a víz klórozása, ami a világ minden országában alkalmazott gyakorlat, káros-e szervezetünkre.



Előfordulhat, hogy egy nap alatt ér el a legutolsó fogyasztóhoz a vízműtelepről a víz. Ennyi idő alatt biztosítanunk kell azt, hogy káros folyamat ne játszódjon le. Ezt a klórral tudjuk legegyszerűbb módon megvalósítani, viszonylag kis mennyiséget, 0,3- 0,4 mg-nyit juttatunk a vízbe literenként. A vízben lévő klórszint az élő szervezeteknek semmiféle kárt nem okoz - fejtette ki Licskó István, a BME vízi közmű és környezetmérnöki tanszékének docense.

Nem is gondolnánk, hogy sokkal veszélyesebb a felbontott palackból napok múltán kortyolgatni vagy napokig a kocsiban hagyott, felmelegedett ásványvizet fogyasztani, mint nem inni. A felbontott palack tele lehet baktériumokkal. Azt is fontos szem előtt tartani, hogy ha az ásványvíz mellett döntünk, akkor időről időre változtassunk, hiszen egyes fajtáinak ásványianyag-összetétele eltérő.

Forrás: Hirado.hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!