Télen érdemes kezeltetni a pigmentfoltokat

Hormonális változás, gyógyszerszedés, de akár valamilyen májbetegség is okozhat pigmentfoltokat a bőrön. Ezek a többnyire szabálytalan alakú barnás elváltozások ugyan túlnyomórészt veszélytelenek, ám esztétikailag igen zavaróak, különösen, ha az arcon jelentkeznek.
A Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani – és Bőronkológiai Klinikájának igazgatóhelyettese, Dr. Holló Péter szerint több ezer, javarészt fiatal nőt érinthet ez a bőrprobléma. Kezelésükre számtalan megoldás létezik – pl. lézer, mélyhámlasztás, fagyasztás-, amelyeket az őszi-téli időszakban érdemes elvégeztetni. A nyári napfény ugyanis nemcsak a kezelés hatékonyságát csökkenti, de a kezelés utáni időszakban irritációt is okozhat.

A pigmentfoltokat májfoltként is emlegetik, és nem is teljesen alaptalan ez az elnevezés, hiszen gyakran valamilyen, a májat érintő megbetegedés is szerepet játszik a kialakulásukban – mondja Dr. Holló Péter. Míg korábban főként az idősebb korosztálynak okoztak problémát a pigmentációs zavarok, manapság egyre több fiatalnál, főként nőnél is megjelennek. Hormonális hátterük is lehet, hiszen a fogamzásgátló szereket szedő nőknél gyakoribbak, és vannak olyan gyógyszerek is, amelyek érzékenyebbé tehetik  a napfényre a bőrt– hangsúlyozza a szakember.

Mivel nyáron sötétebbé válnak a foltok, sokan tévesen azt hiszik, hogy a nap hatására alakulnak ki. Valójában azonban arról van szó, hogy a bőr egyes részein fokozottabb lesz a pigmenttermelés, így az a rész nyáron jobban lebarnul. Télen elhalványulnak, el is tűnhetnek a foltok, a fényvédelemre azonban érdemes egész évben, tavasztól őszig pedig különösen odafigyelni.

Számtalan hatékony kezelés létezik, amelyekkel halványíthatóak, vagy akár el is tüntethetőek ezek a bőrtünetek. Első körben azt kell tisztázni, hogy mi áll a háttérben. Ha ugyanis valamilyen hormonális változás – pl. várandósság-, vagy valamilyen gyógyszer szedése okozza a pigmentációs zavart, akkor a kiváltó tényező megszűnése után akár csökkenhet vagy el is múlhat a probléma.  A megfelelő kezelés kiválasztásakor minden esetben azt kell mérlegelnie az orvosnak, hogy milyen típusú az elváltozás, hány éves a páciens, milyen a bőrtípusa, van-e egyéb betegsége.

A különféle kezeléseket késő ősztől kora tavaszig érdemes igénybe venni, mivel a nap csökkenti azok hatásosságát – mondja Dr. Holló Péter. Léteznek hatékony kenőcsök is a probléma megoldására, de a különböző mélységű hámlasztásos kezelések, a lézeres beavatkozások, a nagy energiájú villanófény lámpák és a fagyasztásos technikák is eredményesek a pigmentfoltok eltüntetésében. A kezelések többsége ma már olyan, hogy néhány órával, vagy legfeljebb 4-5 nappal a beavatkozás után ismét dolgozhatunk, sportolhatunk. A fényvédelemre ugyanakkor továbbra is hangsúlyosan oda kell figyelni.

Forrás: Semmelweis Egyetem

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!