Vigyázat, indul a kullancsszezon!

2017. 03. 16.
Szerző: Szimpatika
A kellemes, napsütéses idő beköszöntével ismét egyre inkább számíthatunk a kullancsok megjelenésére, főképpen az erdei kirándulásokon, de akár már kerti munkák végzése közben is.
A magyarországi kullancsszezon kezdete általánosságban március közepére tehető, de természetesen az általánostól eltérő hidegebb tavaszi időjárás későbbre és az általánostól eltérő melegebb időjárás akár korábbra is tolhatja a kullancsok aktivizálódását. De nem csak a kirándulásaink alkalmával jelenthet veszélyt a fertőzött kullancs! Velük már a falvakban, a városokban, a kertekben, parkokban is nagy számban találkozhatunk.



Évente 10-12 ezer kullancs okozta vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást regisztrálnak világszerte, a tényleges szám azonban ennél jóval magasabb lehet, hiszen sok fertőzésre soha nem derül fény. Ennek elsősorban az lehet az oka, hogy csupán minden harmadik esetben jelentkeznek klinikai tünetek, az érintettek mintegy 30 százaléka nem veszi észre a kullancscsípést, és nem fordul orvoshoz - mondta Farkas Viktor gyermekneurológus, a Semmelweis Egyetem I. sz. Gyermekklinika gyermekneurológiai osztályának vezető főorvosa.

A kullancs által okozott agyvelőgyulladás gyógyítására nincsen célzott terápia, az esetleges agykárosodás mértékét gyógyszeresen lényegileg nem lehet befolyásolni. Kezdeti tünete nagyon hasonlít az influenzáéhoz, de az esetek többségében a betegség lefolyása kétfázisú.
Az első fázis lázzal, izomfájdalmakkal, levertséggel jár és pár nap alatt elmúlik. Néhány tünetmentes nap után kezdődhet a második fázis: magas láz, igen erős fejfájás, aluszékonyság, szédülés és hányás tapasztalható, néhány esetben eszméletvesztés is bekövetkezhet - ismertette a gyermekneurológus.

Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke elmondta, hogy három oltással végzik az alapimmunizálást. Az első után 1-3 hónappal kell felvenni a másodikat, majd - oltóanyagtól függően - újabb 5-12 vagy 9-12 hónap múlva a harmadikat. A megfelelő védelem érdekében a teljes alapimmunizálási sort be kell adni, önmagában egy oltás nem elegendő - szögezte le a gyermekorvos.

Hozzátette: az ismétlő oltások beadásáról sem szabad megfeledkezni, hiszen azok teszik lehetővé a hosszú távú, magas fokú védelmet. Az oltásra már a tél legvégén érdemes gondolni, hiszen a védettségnek még a kullancsok tavaszi aktivitási időszaka, azaz április előtt ki kell alakulnia - hívta fel a figyelmet. Magyarországon jelenleg kétféle oltóanyagot forgalmaznak, mindkettőnek van gyermekeknek és serdülőknek-felnőtteknek szóló változata is. Kiemelte azt is, hogy ha valaki magán vagy gyermekén felfedezi a kullancsot, érdemes azonnal eltávolítani, mert minél hosszabb időt tölt a bőrben, annál nagyobb a fertőzésveszély.

Papp László, a Füvészkert botanikusa közölte, hogy az elszaporodó kullancsok nemcsak az erdőkben, hanem már városi parkokban, játszótereken, sportpályákon is megtalálhatók. A dús aljnövényzetet kedvelő parazita akár egy túrázás, piknikezés, kutyasétáltatás során is a bőrbe kerülhet - hívta fel a figyelmet.

Forrás : MTI

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!