A gyilkos az erdőben rejtőzik

Szerző: S.T.
A gombáknak több formájuk van, az egészen mikroszkópikus méretűtől a legnagyobb óriás pöffetegig. A méretükön kívül ízükben és hatásaikban is különböznek, vannak, amiket csak ízletességük miatt, és vannak amiket pedig jótékony hatásaikért fogyasztjuk. Bármi is a célunk velük, a legfontosabb, hogy mindig megbízható árustól, jó minőségű terméket vásároljunk.
Azt már az általános iskolai biológia órákon megtanultuk, hogy a gombák a természetben külön osztályt alkotnak. Felépítésük és szereveződésük különleges, ugyanúgy mint előfordulási helyeik. Legtöbbjükkel az erdőben, réteken és fák tövében találkozhatunk, de vannak, amik a föld alatt teremnek, negnehezítve a gombászok dolgát.

Általában esős időszak után, kora ősz táján jelennek meg, ilyenkor indul be a gombaszezon és a mérgezések. Sokan hobbiból gombásznak és a tudásuk is csak felületes, így bármilyen gombát találnak, begyűjtik, annak reményében, hogy finom gombapaprikást főzhetnek majd belőle, ám elég, ha csak egyetlen mérgező kerül is a pörköltben, egy egész családot a kórházba juttathat.

Zacher Gábor az ország legismertebb toxikológusa a Vas Népének elmondta, nagyon sokan érkeznek gombamérgezés miatt a kórházba, naponta négy-öt beteget vesznek fel az osztályra. A gyilkos galóca alattomos jószág, jó íze és illata van. Más mérges gombánál egy-két óra után jelentkeznek a mérgezés tünetei, hányással és hasmenéssel, a gyilkos galócánál azonban nem ez a helyzet. Egy nap is eltelhet, amíg a betegnél jelentkeznek a tünetek, máj- és veseelégtelenség, valamint szívritmuszavar is felléphet. Egy gombafej már olyan mennyiségű méreganyagot tartalmaz, mely halált is okozhat. A gyilkos galócát fogyasztók tíz százaléka bele is hal a mérgezésbe - tette hozzá dr. Zacher Gábor.

A mérgező gombák mellett persze nagyon sok ehető és ízletes faj is található hazánkban, amiket ha magunk szedünk – bármilyen biztosak vagyunk is a tudásunkban- mindenképpen mutassunk meg egy szakértőnek a végzetes esetek elkerülése végett.

Magyarországon  a legelterjedtebb gombafajok közé tartozik az erdőszéli csiperke, ami az egyik legízletesebb és legnépszerűbb gombafajta. Közepes – nagytermetű faj, lemezei rózsaszínűek Egész Európában megtalálható, nem számít különlegességnek, így az ára is nagyon kedvező. Tökéletes köretként húshoz, ételízesítőnek, vagy salátába. D és B2 vitamint tartalmaz nagyobb mennyiségben. Ám nagyon figyelmesnek kell lennünk a csiperkével kapcsolatban, ugyanis könnyen összetéveszthető a fehér gyilkos galócával, ami a legmérgezőbb gombafajta.

A vargányának ugyan csak néhány faja terem hazánkban, mégis nagy népszerűségnek örvend, a szárított formája egy időben fontos exportcikke volt az országnak. Többnyire erdők talaján, magányosan terem, alakra nagyobb, húsosabb termetű. Rántott gombának és pörköltnek húsossága miatt ideális. Ízén kívül másik nagy előnye, hogy az A vitaminon kívül minden más vitamint tartalmaz.

A keleti kultúra holisztikus gyógymódjában is fontos szerepet játszanak a gombák. Az egyik legelterjedtebb faj a shii – take. Ez a vörösesbarna színű, közepes termetű gomba enyhíti  a vérkeringési zavarokat, megelőzi a rákot, csökkenti  a vér zsírtartalmát és a fertőzések előfordulását, Ázsiában mint a hosszú élet zálogát tartják számon. Shii – takét otthon is termeszthetünk, interneten keresztül rendelhetünk termőblokkot, ám a termesztés még így sem egyszerű, könnyebb, ha szárított vagy tea formájában vesszük meg, ám egyik sem olcsó mulatság. A shii – takéhoz hasonló a ganoderma, ami ugyancsak keltről származik, a legszélesebb körben Kínában terjedt el. Ez a fák gyökerein és törzsein élő, vöröseslila gombát leginkább tisztító hatása miatt használják, ugyanis serkenti a vese kiválasztó működését, tisztítja a vastagbelet és támogatja az immunrendszert, ezenkívül gyulladásgátló és nyugtató hatásai is ismertek, de kimutatták, hogy a nikotin káros hatásait is mérsékli, és a bőr öregedését is lassítja. Széles spektrumú hatásai miatt is nevezik a halhatatlanság növényének.

A ganoderma nyersen nem fogyasztható, csak tea, kávé vagy kapszula formában, amikhez jó áron juthatunk hozzá.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!