Üzenet a Földnek

Így etessük a madarakat!

A madarak téli etetése az ember számára is fontos, hiszen ez a legjobb módszer arra, hogy közelebbről is megismerhessük szárnyas szomszédainkat. Hogy biztosan jól sikerüljön a madárles, megkérdeztük Orbán Zoltánt, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársát, mire kell odafigyelnie egy kezdő madárbarátnak.

Egyre több a vadállat Csernobilban

Szaporodnak a vadállatok a csernobili atomerőmű körül kialakított “elidegenítési övezetben” a Current Biology című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint. Az emlősök összeszámlálásának legutóbbi adatai alapján a kutatók feltételezik, hogy feltehetően több vadállat él a 30 kilométeres övezetben, mint a békés célú atomenergia-felhasználás történelme legsúlyosabb katasztrófájának tartott 1986. április 26-i robbanás előtt.

Természetesen otthon

Bio-, öko-, passzív, aktív ház – jól csengő fogalmak, amelyeket egyre gyakrabban hallunk, de jelentésükkel már nem biztos, hogy teljesen tisztában vagyunk. A környezettudatos építészetről, a magyar hagyományokról és arról kérdeztük Csernyus Lőrinc építészt, hogy hogyan kerül egy parasztház Budapest kellős közepére.

„Nem ez az utolsó esély!”

Dr. Mika János éghajlatkutatóval beszélgettünk a decemberi párizsi klímakonferencia esélyeiről, a klímaváltozásról való jelenlegi tudásunkról s az energiapazarlás mérsékléséről.

Mitől lesz zöld egy esküvő?

Attól, hogy környezetbarát, hogy kint tartják a szabadban vagy hogy kizárólag búzafűlevet szolgálnak fel ital gyanánt? Közel sem! Sok a tévképzet erről a hazánkban most még kifejezetten újnak számító, ám annál inkább feltörekvő trendről. A zöld esküvő nem pusztán divat, sokkal inkább életfilozófia. Madarász Zsuzsi esküvőszervező beavatott bennünket a green wedding rejtelmeibe.

Így lesz a napsütésből energia

Végre itt a nyár, egyre több a napos órák száma, ami a hangulatunknak is jót tesz, és a tél során „szerzett” sápadtságunkon is javíthat. A Nap azonban ennél sokkal többre is képes: a napenergia felhasználásáról és jövőjéről Dr. Gróf Gyulát, a Budapesti Műszaki Egyetem Energetikai Gépek és Rendszerek tanszékvezetőjét kérdeztük.

Föld körüli nászutazás

Szolárfőző a Himaláján, bambuszból készült vízkerekek a vietnami folyón, tíz főt cipelő biciklis riksa Indiában – kreatív és fenntartható ötletek a nagyvilágból. Zita és Árpi négy évvel ezelőtt indult rendhagyó nászútra, a 360°bringával most Dél-Amerikában tekernek. Budapest hívja Kolumbiát...

Zöld utat a szennyvíznek!

Kezet mosunk, takarítunk, lehúzzuk a WC-t, mosogatunk – napi tevékenységeink során nagy mennyiségű vizet használunk el. De mi lesz a szennyezett víz sorsa? Háztartási vízhasználatról, a szennyvíztisztítás útjáról, környezetkímélő megoldásokról a Budapesti Műszaki Egyetem volt adjunktusát, dr. Szabó Anita vízgazdálkodási és környezetvédelmi szakértőt, az INNO-WATER Kft. ügyvezetőjét kérdeztük.

Életveszély a levegőben!

Mi a teendő szmogriadó esetén? Hogy kerülhetjük el, hogy a légszennyezés az egészségünket is károsítsa? Hol helyezkedik el Magyarország Európa szmogtérképén? Lenkei Péterrel, a Levegő Munkacsoport elnökségi tagjával beszélgettünk.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!