Mikor és hogyan érdemes inhalálni?

Szerző: Szimpatika
Ismét itt a tél, a gyakori alsó és felső légúti megbetegedések időszaka. Szakértőnk, Dr. Hidvégi Edit PhD gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász sok légúti betegségben szenvedő gyerekkel és felnőttel találkozik a mindennapokban. Őt kérdeztük, miért és miként ajánlható a szülők és gyermekek számára az inhalátorok használata.

Egyáltalán, mi az inhaláció?

A szó magyarra fordítva belélegzést, belélegeztetést jelent. Orvosi értelmezésben: gőzök, gázok, porlasztott folyadékok (aeroszolok) vagy porok belélegzése.

Miért hasznos az inhaláció?

Az inhaláció kíméletes terápia, akár természetes kezelése is lehet a légutaknak, pl. ha tiszta fiziológiás sóoldattal vagy SALVUS vízzel inhalálunk.

Mik az inhaláció előnyei?

Szervezetünknek csak azt a részét kezeljük, amelynek szüksége van a terápiára: a légutakat. Míg a szájon át szedhető gyógyszerek a gyomorból vagy az emésztőrendszer más szakaszaiból szívódnak fel és a vérárammal eljutnak szervezetünk minden részébe, oda is, ahol nincs szükség rá, hogy kifejtsék hatásukat. Az inhalációs terápia célja a gyógyító szerek (ez lehet orvosi javaslatra gyógyszer vagy egyszerű fiziológiás sóoldat is) hatékony bejuttatása a tüdőbe, légutakba.

Az inhaláció során a terápiás szer csak a célzott területre jut el, gyorsabban fejti ki hatását, alacsonyabb dózis is hatékony (gyógyszeres inhalálásnál). Az inhaláció kevesebb mellékhatással jár, mint a szájon át történő gyógyszerelés. Az inhalációval bevitt gyógyszer hosszabb ideig fejti ki hatását.  A gépi inhalátor használatához nem szükséges a beteg jó együttműködése, így pici babáknál is jól alkalmazható. Az aeroszol formájú hatóanyagnak csak igen kis része rakódik le a szájban, azaz lejut az alsó légutakba, amelyeknek a kezelésére szolgál.

Milyen készülék az inhalátor? Mi az inhaláció célja?

Az inhalátor a porlasztott folyadék (aeroszol) bevitelére szolgál az alsó és felső légutakba.  Az inhalátor kompresszorból és porlasztófejből áll. A kompresszorral előállított sűrített levegő a porlasztófejben lévő folyadékot a rendkívül kis átmérőjű fúvókákon átnyomva apró szemcsékre porlasztja, ezáltal keletkezik az aeroszol, amely a porlasztófejből kilépve ködnek látszik. Az aeroszol a légutakba kerülve ott kicsapódik, ezáltal fejti ki hatását.

Mi az aeroszol?


Az aeroszol levegővel keveredett folyadékcseppecskékből áll. Az inhalátorok (gépi porlasztók) által előállított 0,1-10 mikrométer átmérőjű páracseppecskék a legkisebb légutakig lejutnak, ami kezelésben nagyon fontos.

Milyen gyakorlati tanácsot tudna adni az inhalációs kezeléssel kapcsolatban?

Az inhalációs kezelést lehetőleg mindig szájon át – csutora használatával –, és nem orron át kell végezni. Az orr ugyanis az 1 mikrométernél nagyobb részecskék nagy részét megszűri, így a gyógyszer nem jut le megfelelő koncentrációban a tüdőbe. A kezelést mindig nyugodt körülmények között végezzük.

Milyen inhalációs szerrel ajánlott alkalmazni az inhalátorokat?

A kezelésre alkalmas megelőzésként, vagy a hurut oldására egyszerű fiziológiás sóoldat, víz vagy orvosi javaslatra hurutoldó, hörgőtágító gyógyszer sós vizes oldatban.

Milyen tünetek esetén jusson eszünkbe, hogy talán segíthet az inhalátor használata?

A köhögés sokféle típusában lehet hatékony a terápia, akár a gyógyszeres kezelés kiegészítéseként. Jótékony hatását megtapasztalták már arcüreggyulladásban, gégegyulladásban, kruppos tünetek esetén, sőt asztmában, krónikus hörghurutban is. Természetes gyógymód, mely nem terheli a betegek gyomor- és bélrendszerét. A krónikus légúti betegek szívesen veszik az otthoni inhalálás lehetőségét, mert a betegség kialakulásának kezdetén beindítva a gyakori inhalálást, általában el tudják kerülni az antibiotikus kezelést, a munkából történő kiesést. Jó szolgálatot tesz az egész család apraja-nagyja számára, veszély nélkül alkalmazható bármikor.

Milyen idős kortól ajánlja a betegeknek az inhalációt?


Az inhaláció az előbbiekben említett előnyök miatt akár már csecsemőkortól alkalmazható. Eleinte maszkot ajánlanék, de a későbbiekben kis szájcsutora használata a megfelelő, bár ehhez természetesen szükséges bizonyos fokú együttműködési készség is.

Mik a tapasztalatok az inhaláció használatáról kruppos megbetegedéseknél?

A gyermekek kisebb átmérőjű légútjaiban a gyulladás, irritáció hatására létrejövő szűkület jelentősebb, mint a későbbi életkorokban. A légúti fertőzések ritkán alakulnak ki a légzőrendszer egyetlen részén. Általában különböző mértékben ugyan, de érintik az orr- és garatnyálkahártyát, az arcüreget, a gégét, a gége alatti területet, a légcsövet, és a hörgőket. A krupp (pseudocroup) leginkább az 5 év alatti gyermekek betegsége, de előfordulhat korábbi és későbbi életkorokban is. Oka leggyakrabban vírusfertőzés. Néhány napig tartó enyhe nátha, esetleg rekedtség után éjszaka, hirtelen jelentkező, ugató jellegű köhögés, belégzési nehezítettség és kifejezett nyugtalanság jellemző a betegségre. Ekkor a legjobb kezelés a gégegyulladás enyhítésére, a nyálkahártya duzzanatának csökkentésére a hideg párás levegő belégzése, ami otthoni körülmények között gépi inhalációs készülékkel (pl. Inspiration Elite inhalátorral) előállított hideg SALVUS gyógyvíz-permettel oldható meg. Akár a kisgyermek kórházba kerülését is megelőzhetjük ezzel!

forrás: www.mipyn.hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!