Hagyományos vagy alternatív orvoslás – melyiket válasszuk?

2013. 10. 05.
Szerző: Szimpatika
Elsősorban a fiatalabbak, a krónikus betegségekben nem szenvedők gondolják úgy, hogy hatékonyabbak és mellékhatás szempontjából biztonságosabbak a gyógynövényalapú készítmények – derült ki a WEBBeteg.hu egészségportál és a Szinapszis Kft. által készített legújabb felmérésből.

A magyar lakosság összességében a gyógynövényalapú készítményekben (gyógyteák, tinktúrák, gyógykenőcsök stb.) bízik leginkább, amennyiben a készítmény hatékonyságát és mellékhatás-mentességét vesszük alapul. A lista második helyén – alig valamivel lemaradva – a vényköteles gyógyszerek állnak.

A vényköteles gyógyszereket főleg az idősebb, jellemzően krónikus betegségben szenvedők részesítik előnyben, míg a természetes alapanyagú készítményeket főként a fiatalabb, a tartós betegségeknek kevésbé kitett korosztály tagjai vélik hatékonynak.

Meglepő, és az eladási statisztikáknak némileg ellentmondó eredménye a felmérésnek, hogy a lakosságnak a vénymentesen kapható gyógyszerekbe vetett bizalmát a lista középmezőnyében némileg megelőzi az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) által bevizsgált gyógytermékek és a homeopátiás készítmények csoportja.

A bizalmi indexen alapuló lista alsó harmadában a táplálék-kiegészítők és vitaminok találhatóak, a legalacsonyabb bizalom pedig az OGYI által be nem vizsgált gyógyhatású készítményeket övezi – a lakosság egyötöde egyáltalán nem hisz ezek hatékonyságában.

Jellemző, hogy az alternatív készítmények elsősorban a fiatalabb korosztályban népszerűek: a homeopátiás termékeket leginkább a 26-45 éves korosztály részesíti előnyben, míg a táplálék-kiegészítőkben, vitaminokban a 18-25 évesek bíznak a legmagasabb arányban. Azok, akik krónikus betegségben szenvednek és tartós kezelésre szorulnak, továbbra is a hagyományos módszereket, gyógyszereket választják.

A természetgyógyászat hatékonyságában a lakosság közel fele bízik. Ebben az esetben is jellemző azonban, hogy a módszert leginkább az egészségesek preferálják, a betegek körében mintegy 12 százalékkal alacsonyabb annak bizalmi indexe (52, illetve 40 százalék).

A lakosság egyharmada bízik a homeopátiában és akupunktúrában, bár életkor szerinti szórásban itt figyelhető meg a legnagyobb eltérés. Míg a 18-25 év közötti fiatalok több mint fele vélekedik pozitívan ezekkel a módszerekkel kapcsolatban, addig az 55 év felettieknek csak ötöde gondolja úgy, hogy hatékonyan befolyásolják az egészségi állapotot.

Noha a megkérdezettek közel fele – saját állítása szerint – ismeri a mágnesterápia, biorezonancia és kineziológia működési elveit, az ezekbe vetett hit meglehetősen alacsony.


forrás: https://www.mypin.hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!